Враження вчителів НУШ
З 1 вересня 2018 року почав діяти новий закон «Про освіту». В усіх школах запрацювала програма «Нова українська школа». Діти почали вчитися за новою програмою в більш комфортних умовах: нові меблі, нова сучасна мультимедійна техніка , конструктор LEGО, мольберти, килимок, пуфики для відпочинку, нові підручники. Перерва перетворилася на цікаве проведення часу, на якій кожній дитині є чим зайнятись. Хтось малює на мольберті, хтось складає конструктор LEGО, а хтось просто відпочиває на пуфику, граючись іграшками. Як на мене, школа стала наближеною до реального життя. Вчитель отримав більше свободи. Нині головне, щоб був результат. А якими формами та методами вчитель це організує , залежить від нього. Так, часу на підготовку тепер потрібно більше. Поки що я працюю 10-12 годин на день, витрачаю дуже багато часу, щоб продумати групову роботу. Бо в підручниках є лише завдання. А щоб діти співпрацювали, відбувалося взаємне навчання — тут треба вчителю посидіти й обдумати.
Учитель перестав бути «наглядачем», а став «провідником», «партнером». Зараз багато практичної діяльності — це дуже подобається дітям. Тепер дитина в комплексі пізнає світ. І вчитель тут вже не вчить: методом дослідів і спостережень дитина сама вчиться здобувати знання. Ну і, звичайно ж, критичне мислення — діти почали думати. І групова робота,і дослідницька діяльність на уроках дає дітям змогу спілкуватися, самостійно знаходити інформацію , вільно висловлювати свою думку. Так, спочатку важко було навчити дітей працювати гуртом: кожен переживав тільки за себе. Але згодом діти відчули, що значить працювати в групі і всім це сподобалось. Діти з задоволенням роблять музичні рухливі вправи, вони в захваті від ранкових зустрічей, люблять займатися на інтерактивній дошці. Я стараюся поєднувати на уроці елементи навчання та гри, я вчуся разом із ними, виконую ті ж вправи, що й вони, і таким чином дитина росте в колективі, де всі рівні, без різниці чи це вчитель, чи учень. У нас в класі все засновано на взаємоповазі. І часто буває так, що батьки приходять забрати дітей додому, а вони не хочуть іти, говорять, що в школі краще і цікавіше. Стара школа — застаріла та нецікава. Тому в новій нам з дітьми, звичайно, подобається.
Вчитель 2-В класу Твердохлєбова Галина Валеріївна
Впровадження принципів НУШ в професійній діяльності вчителя початкових класів Миленко Н. М.
Нова Українська школа – це школа для дитини, коли все відбувається для і заради неї. Діти, які навчаються за принципами НУШ, із задоволенням ідуть щоранку до школи, легко комунікують один з одним та дорослими, що їх оточують у школі.
Щодня навчання розпочинається з ранкової зустрічі, де учні діляться своїми
враженнями, щоденними новинами, відбувається емоційне налаштування на заняття. Це дуже важливий елемент, спрямований на розвиток співпраці та емоційного інтелекту.
Перший цикл навчання в НУШ покликаний розвивати життєві компетентності. Якщо раніше вчитель оцінював конкретні математичні, мовні здібності та навички читання учнів, то зараз ці рамки розширені. Більша увага надається вмінню використовувати знання і навички в житті. Діти вчаться жити. Тобто все, що учні вивчають на уроках, максимально пов’язане з життєвими ситуаціями. Це - розв’язання задач на уроках математики, запис смс-повідомлень на уроці мови, розігрування діалогів на уроках читання.
Для результативного оволодіння учнями компетентностями я застосовую на уроках діяльнісний підхід. Не просто суха теорія, а через досліди та спостереження діти вчаться самостійно робити висновки. Особлива увага приділяється мною урокам з інтегрованого курсу «Я досліджую світ». Навчально-дослідницька діяльність на цих уроках формує творчу, самостійну й ініціативну позицію учнів; розвиває загальнонавчальні вміння та навички; реалізує принцип зв’язку навчання з життям.
Уроки з використанням інтерактивних технологій проходять цікаво і продуктивно. Головне, що відбувається розвиток творчих здібностей, пізнавальних інтересів, набувається досвід спілкування. Значну частину навчального часу займає робота в групах. Причому учні не просто разом досліджують, шукають відповіді на запитання, а готують презентації, колажі, роблять проекти. В спільній роботі вони вчаться толерантності та дружелюбності.
Урізноманітнювати діяльність на уроці допомагають нові засоби навчання.
Використання ЛЕГО-конструктора дає можливість учню поєднати розумові та практичні дії. На багатьох уроках застосовую перегляд тематичних відео-фільмів, презентацій, діти слухають музичні твори.
Використання сучасних освітніх технологій робить навчання дітей яскравим, цікавим і комплексним.